O Nepálu

Postup při získávání víz a vstupu do Nepálu

Všichni návštěvníci, s výjimkou návštěvníků indické národnosti, musí být držiteli platného pasu a víza. Víza lze v zahraničí získat u nepálských diplomatických misí a konzulátů. Víza mohou být vydána také přímo na vstupních místech do Nepálu. Pokud potřebujete víza pouze prodloužit, můžete zažádat na imigračním oddělení v Bhrikutimandap, Káthmándú. Děti mladší 10 let neplatí žádný poplatek za udělení víz. Ti, co chtějí získat vstupní víza na letišti nebo na jakémkoliv jiném pozemním vstupu do Nepálu, musí vyplnit žádost o udělení víz a doplnit ji o pasovou fotografii. Prosíme tedy o stažení formuláře z níže uvedeného odkazu. Buďte připraveni na průchod imigrační kontrolou.

Důležitá poznámka

Podle oznámení vydaného 15. července Radou pro cestovní ruch v Nepálu, budou nová pravidla pro udělení turistických víz účinná od 16. července 2008. Všichni turisté musí být držiteli platného pasu a víza.
Turistické vízum je možné získat v následujících délkách platnosti a obdržíte je na velvyslanectvích Nepálu/ nepálských konzulátech nebo misijních kancelářích v zahraničí, popř. v následujících imigračních úřadech v Nepálu:

  • Mezinárodní letiště Tribhuvan, Káthmándú
  • Kakarvitta, Jhapa (východní Nepál)
  • Birganj, Parsa (centrální Nepál)
  • Kodari, Sindhupalchowk (severní hranice)
  • Belhiya, Bhairahawa (Rupandehi, západní Nepál)
  • Jamuna, Nepalgunj (Banke, středo-západní Nepál)
  • Mohana, Dhangadhi (Kailali, dálný západ Nepálu)
  • Gaddachauki, Mahendranagar (Kanchanpur, dálný západ Nepálu)

Turistické vízum

Druhy víz Délka platnost Poplatek
Vícenásobný vstup 15 dní 25USD nebo odpovídající suma ve směnitelné měně
Vícenásobný vstup 30 dní 25USD nebo odpovídající suma ve směnitelné měně
Vícenásobný vstup 90 dní 100USD nebo odpovídající suma ve směnitelné měně

Prodloužení platnosti turistických víz

  • Poplatek za prodloužení turistického víza na 15 dní a méně činí 30USD. Poplatek za prodloužení turistického víza na více než 15 dní činí 2USD/den.
  • Turistické vízum lze prodloužit na období maximálně 150 dní v jednom roce (leden - prosinec).

Bezplatné vízum

  • Bezplatné vízum na dobu 30 dní je dostupné pouze pro turisty ze svazu států SAARC ( The South Asian Association for Regional Cooperation - Bangladéš, Bhútan, Indie, Maledivy, Nepál, Pákistán a Srí Lanka).
  • Turisté indické národnosti nepotřebují pro vstup do Nepálu žádná víza.

Transitní/průjezdné vízum

Transitní vízum, na dobu jednoho dne, můžete získat na jakémkoliv imigračním oddělení při vstupu do Nepálu. Musíte se však prokázat platnou mezinárodní letenkou s odletem z mezinárodního letiště Tribhuvan, Nepál. Poplatek činí 5USD nebo odpovídající sumu ve směnitelné měně.

Pro bližší informace kontaktujte Imigrační oddělení, Maitighar, Impact Building, Káthmándú Tel: 00977-1-4221996 / 4223590 / 4222453,

website: www.immi.gov.np

Geografie Nepálu

Táhnoucí se přes různorodé pitoreskní typy krajin, Nepál leží geograficky vklíněn mezi Čínou a Indií. Nepál zahrnuje celkovou plochu 147.181 čtverečních km od himálajského masivu na severu k indoganžským nížinám na jihu. Leží v severní zeměpisné šířce 26° 12' až 30° 27' a východní zeměpisné délce 80° 4' až 88° 12´. Topograficky: Nepál má na jihu nížinatý region Terai, střední část země tvoří pahorkatiny a vysočina, sever Nepálu leží na území velehor. Na základě různých ekologických prostředí a typů krajiny, byl Nepál rozdělen na regiony: Terai, Siwalik, Middle Mountain (pahorkatina), High Mountain (vysočina) a High Himalaya (vysoký Himálaj). Terai leží v severní části Indoganžské nížiny a táhne se téměř 800 km od východu na západ a asi 30-40 km od severu k jihu. Zaujímá 17% z celkové rozlohy s průměrnou nadmořskou výškou pod 750 m a je v něm zahrnut region Terai, Bhavar Terai a vnitřní Terai. Siwalik, známý také jako Churai hills, se rozprostírá v nadmořských výškách od 700 do 1500 m nad mořem. Středně-vysoké hřebeny vnějšího Himálaje, známé jako pohoří Mahabharata, zabírají 65% celkové rozlohy státu a nacházejí se v nadmořských výškách od 1500 do 2700m Mezi Himálajemi a pohořím Mahabharata se rozkládá pásmo kotlin a širokých údolí s významnými řekami: Kosi, Gandaki, Karnali a Mahakali. Jižní svahy Himálaje s nadmořskou výškou od 2200 do 4000m nad mořem jsou tvořeny fylity, břidlicemi a křemencem. Půda zde je natolik plytká, že není schopna odolat povětrnostním podmínkám. Vysoký Himálaj zaujímá 16% z celkové rozlohy státu a jeho výšková pestrost je velice velká, neboť se pohybuje v rozmezí od 4000m do 8848m. Tento region je místem, kde leží 8 z 10 nejvyšších vrcholů světa: Mt. Everest [(8848m], Kanchenjunga [8586m], Lhotse [8516m], Cho Oyo [8201m], Dhaulagiri [8167m], Mt. Makalu [8463m], Manaslu [8163m] a Annapurna I [8091m].

Podnebí v Nepálu

Podnebí v Nepálu se mění v závislosti na ročním období. Jaro a podzim jsou nejpříznivějšími obdobími pro návštěvu Nepálu. Podzim začíná začátkem září a končí začátkem prosince a zpravidla přináší jasné a slunečné dny a studené noci. Jaro, s občasnými dešti, obvykle začíná počátkem března a končí s příchodem června, kdy v Nepálu začíná období dešťů (monzunů) a trvá až do září. Počasí je v tomto období v Nepálu velice teplé, zároveň však téměř každý den prší.

Podzim (2. polovina září - konec listopadu)

Mezi turisty je to nejoblíbenější období pro návštěvu Nepálu. Obecně se dá říct, že na podzim v Nepálu panují jasné, mírně teplé až teplé dny a studené noci. Nicméně ve vyšších nadmořských výškách může noční teplota klesnout hluboko pod bod mrazu. Hlavní výhodou pro návštěvu Nepálu v tomto období jsou až podivuhodně jasné výhledy s úžasnou viditelností.

Zima (konec listopadu - březen)

Denní teploty jsou chladnější. Noční teploty padají hluboko pod bod mrazu a jsou velmi studené až mrazivé. Dny jsou obvykle jasné, výjimkou však nejsou ani sněhové bouře v nadmořských výškách kolem 2500m. Začátek října až konec listopadu je nejrušnější období pro pořádání treků a cyklo-výletů. Období od půlky prosince do půlky února je nejchladnější část roku.

Jaro a začátek léta (2. polovina března - květen)

Jaro je typické tím, že ráno a dopoledne je obvykle jasno, v odpoledních hodinách se začne hromadit oblačnost a přichází občasné přeháňky. Dny jsou teplé, ale deštivé. Toto počasí ale svědčí rostlinám, např. rododendronům. Celá země je v tomto období svěží a bohatá na zeleň. Jaro je druhou nejoblíbenější sezónou pro turistiku (trekking, výlety, cyklo-výlety). Navíc je to čas výsadby rýže. Konec března a duben jsou obzvláště pěkné. Je to také ideální čas pro horolezectví. V dubnu jsou již horské průsmyky obvykle bez sněhu a výhledy jsou stále jasné. S příchodem května se počasí začíná měnit. Je oblačno s mlhami.

Monzuny (červen - 1. polovina září)

Od června do září je v Nepálu období monzunů. Rána jsou oblačná a hřebeny a vrcholky jsou většinou schovány v mracích. Trekking/výlety/cyklo-výlety jsou v tomto období poměrně náročné a nepříjemné, protože je velmi horko a prší téměř každý den. Stezky jsou rozbahněné a plné pijavic. Hory většinou nejsou vidět, protože jsou zakryté mraky. V období dubna a května je možné očekávat, že pěkné počasí bude proloženo bouřkami, krupobitím a silným větrem. Nicméně, i přesto jsou v trans-himálajských regionech Mustang, Dolpo a Tibet velmi dobré podmínky pro trekking/výlety/cyklo-výlety. Tyto regiony se totiž nacházejí ve srážkovém stínu, proto jsou vystaveny mnohem menšímu množství srážek, než regiony na jihu.

Průměrné maximální - minimální teploty (ve stupních Celsia)

  Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Káthmándú 19-2 20-4 25-8 30-11 30-16 30-20 30-21 29-20 27-19 23-15 23-4 20-2
Pokhara 20-8 21-8 27-11 30-16 30-19 30-20 30-21 30-21 29-20 27-18 23-11 20-8
Chitwan 24-7 26-8 33-12 35-18 35-20 35-23 33-24 33-24 32-22 31-18 29-12 24-8

Poznámka: Počasí v Nuwakotu a Bandipuru je podobné jako počasí v Káthmándú.

Jídlo v Nepálu

Káthmándú je opravdovým rájem pro milovníky jídla. Spolu s jeho vlastní etnickou rozmanitostí je v Nepálu možné najít také velké množství kuchyní a jídla s mezinárodním vlivem. Kromě nepálského jídla nabízí nepálské restaurace mnoho lahůdek z Indie, Číny, Tibetu, Japonska, Itálie, Austrálie, Ruska, Koreji, Mexika aj. Vše je hygienicky nezávadné a za velice přijatelnou cenu. Pokud budete chtít vést během svého pobytu v Nepálu čistě nepálský styl života, můžete si vybrat z velkého počtu restaurací, nabízejících čistě nepálské speciality (Dal Bhat - právem nazývané nepálským národním jídlem. Skládá se z rýžových burisonů, čočkové polévky a různých druhů kari). Thamel, turistický uzel v Káthmándú, je známý množstvím skvělých restaurací, kaváren a hospůdek. Jak mezi mladými Nepálci, tak mezi turisty je považován za hlavní centrum nočního života v Káthmándú. Hospody a bary nabízí širokou škálu exotických a místních nápojů a zábavu ve formě DJů, hrajících poslední světové hity. Po Káthmándú je druhou nejvyhledávanější turistickou destinací Pokhara. Pokhara také nabízí množství dobrých restaurací, které vás jistě svými specialitami uspokojí.

Elektrický proud

Elektrický proud, určený pro běžný odběr, je 220-240V/50Hz. Klimatické podmínky v Nepálu však způsobují kolísání elektrické energie, často vedoucí k úplným výpadkům. Nicméně, mnoho nepálských hotelů již investovalo do záložních zdrojů, které zaručují nepřetržitý tok elektrické energie. Pokud budete v Nepálu používat elektrická zařízení, doporučujeme mít s sebou měniče napětí a zásuvkové redukce a adaptéry. Jak měniče, tak redukce je možné bez problému koupit v kterémkoliv obchodním centru v Nepálu.

Oblečení v Nepálu

Od dubna do konce října vládne v Káthmándú teplé počasí. Hlavními požadavky na oblečení pro trekking v Nepálu je pohodlí a lehkost. Za předpokladu, že je počasí příjemné, můžete klidně nosit delší šortky. V období od listopadu do konce března jsou dny, mimo horské oblasti, teplé a noci poměrně chladné. Přes den vám tedy bude stačit běžné letní oblečení. Přes noc doporučujeme mít s sebou lehkou bundu. Zimní období je od prosince do února. V tomto období je potřeba mít odpovídající zimní vybavení jako bundy, kalhoty, svetry atd. Zůstanete tak uchráněni před zimou. V závislosti na stávajícím nepálském počasí, je potřeba se na trek dostatečně sbalit. Veškeré vybavení si buďto můžete přivést s sebou, nebo si ho můžete zakoupit v některém z nepálských obchodů s oblečením.

Komunikace

Komunikační systémy se po příchodu moderních technologií do Nepálu neuvěřitelně zlepšily. Několik posledních dekád poskytuje nepálská vláda spolehlivé poštovní služby. Kromě nich je možné využít vysoce kvalitních služeb některé ze soukromých kurýrních společností. Telekomunikační služby jsou kromě hotelů poskytovány na mnoha místech v zemi a je možné si z nich zavolat místní i mezistátní hovor. Tyto provozovny jsou také vybaveny faxy a moderními komunikačními přístroji, pomocí kterých se můžete spojit s "celým světem". Mobilní telefony významně zjednodušili komunikaci v Nepálu. Můžete také navštívit některé z mnoha internetových kaváren. V případě, že budete mít svůj vlastní mobilní telefon, můžeme vám poskytnout SIM kartu některého z místních mobilních operátorů a zajistit vám tak neustálé spojení se světem.

Očkování a prevence

Jelikož se požadavky na očkování často mění, doporučujeme vám konzultaci s vaším doktorem nejméně 2 měsíce před předpokládaným začátkem vašeho pobytu. Pokud plánujete jako jednu z vašich aktivit v Nepálu trek nebo horolezectví, je hlavním nebezpečím, které je potřeba uvážit, akutní horská nemoc (AMS - Acute Mountain Sickness) a jiné zdravotní potíže spojené s nadmořskou výškou. V Nepálu je velké množství nemocnic, pečovatelských ústavů a soukromých klinik, jejichž služeb můžete v případě potřeby využít. Před samotnou cestou je vhodné podstoupit kompletní lékařskou prohlídku. Doporučujeme mít s sebou příruční lékárničku, s jejichž pomocí můžete zajistit nejnutnější ošetření. Zdravotní problémy můžou zabít vašeho dobrodružného ducha.

Peníze, měna a směnné kurzy v Nepálu

Nepálskou měnou je nepálská rupie (1 rupie = 100 paisů). Rupie se objevují v bankovkách v hodnotách 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 a 1000. Nepálské mince jsou v hodnotách 25 paisů, 50 paisů, 1 rupie, 5 rupií a 10 rupií. Peníze si můžete nechat směnit ve směnárnách v bankách nebo v hotelích. 1USD je cca 85-90 rupií a 1Euro je cca 105-110 rupií (Berte, prosím, tyto kurzy jako orientační. Jejich hodnota se může v závislosti na ekonomické situaci měnit.). Před každou transakcí se informujte na výši komise a poplatků, které budou odečteny z kurzu při směně z/na nepálskou měnu. Banky jsou obvykle otevřeny od 10:00 do 15:30, neděle až čtvrtek. V pátek jsou otevřeny od 10:00 do 12:00. Sobota je v Nepálu den volna. Kreditní karty: všechny hlavní typy karet jsou přijímány pro platby turistických služeb. Za platbu kartou je obvykle účtován poplatek ve výši 5% placené částky.

Pitná voda

Pití vody z kohoutku je považováno za velice riskantní. Hotely, chaty a penziony obvykle poskytují termosky s hygienicky nezávadnou vodou na pokojích hostů. Také balená pitná voda je ke koupi v každém hotelu a obchodě. Pokud cestujete do méně osídlených oblastí, berte si s sebou jodové tablety. Jen ta vám poskytne absolutní ochranu před viry, bakteriemi a parazity, kteří se mohou ve vodě vyskytovat. Jodové tablety, popř. krystalky jódu, můžete za rozumnou cenu zakoupit v místních obchodech. Buďte však opatrní, přílišné užívání jódu může vyvolat negativní reakce vašeho organismu.

Horská nemoc

Akutní horská nemoc je komplex symptomů vyskytujících se u člověka ve velkých výškách, způsobený je nedostatkem kyslíku.

Může postihnout každého, kdo se pohybuje ve vyšších nadmořských výškách, kde je nižší atmosférický tlak. Týká se to především letců a horolezců. Protiopatřením je aklimatizace nebo vdechování kyslíku z kyslíkové bomby.

Ve většině případů je AHN závislá na rychlosti výstupu. Může se projevit již ve výšce kolem 3.000 m. Akutní horské nemoci lze předejít dostatečnou aklimatizací, pomalým výstupem (300 - 500 výškových metrů za jeden den a noc, po 1000 metrech se doporučuje udělat den pauzu) a věnování pozornosti prvním příznaků. V případě přetrvávajících problémů je nutné ihned zahájit sestup do nižších poloh. Při podcenění Akutní horské nemoci hrozí Vysokohorský otok plic nebo Vysokohorský otok mozku a následná smrt.

Typické příznaky AHN

  • nechutenství, zvracení
  • nespavost
  • únava nebo slabost
  • nejistota
  • malátnost
  • vrávoravá chůze
  • časté močení — doplňovat tekutiny — riziko dehydratace neboť se ztrácí pocit žízně!
  • nad 7000 metrů nad mořem změny vědomí, ztráta soudnosti

Vysokohorský otok plic

Vysokohorský otok plic (zkratka VOP) je vážnou formou akutní horské nemoci, i když tato onemocnění spolu nemusí přímo souviset.

Léčba je podobná jako u Vysokohorského otoku mozku, je nutný rychlý sestup do nižší nadmořské výšky, při zanedbání tohoto faktu hrozí postiženému smrt. Po sestupu se organismus většinou sám zregeneruje do 2 dnů, po vymizení příznaků je možné pokračovat ve výstupu.

Typické příznaky VOP:

  • extrémní únava
  • nemožnost popadnout dech
  • modré či šedé rty, případně nehty
  • chrčivé nebo bublavé dýchání
  • kašel
  • sevření nebo tlak v prsou

Vysokohorský otok mozku

Vysokohorský otok mozku (zkratka VOM, ang. High altitude cerebral edema) je nejzávažnější formou akutní horské nemoci. Otok postupuje velmi rychle, může vést k poškození mozku nebo skončit smrtí již během několika hodin. Základním příznakem je porucha myšlení, ztráta koordinace, letargie, zmatenost či výrazné změny chování.

Nejspolehlivější metodou zjištění onemocnění je jednoduchý test, osoba by měla být schopna chodit rovně po nakreslené přímce, bez vrávoravé chůze.

Nejúčinnější léčbou je okamžitý sestup do nižší nadmořské výšky. Po sestupu se mozek i organismus samy zregenerují během několika dnů, i když vrávoravá chůze může přetrvávat delší dobu. Po vymizení příznaků je možné pokračovat ve výstupu.

Copyright © 2025 www.himalayantrekkers.cz | Programing by Webové studio Xlibris.cz | Valid XHTML 1.0!